The Finals si zahraje Oklahoma a Houston

Už známe kompletní složení čtyřčlenného finále letošního ročníku Jr. NBA League. Šampiony Západní konference se stali Oklahoma Thunders reprezentující ZŠ Na Výsluní v Brandýse nad Labem a pak Houston Rockets v podobě ZŠ Dr. M. Tyrše v Děčína.

Houston v rozhodujícím utkání o postup přetlačila Golden State Warriors (ZŠ J. K. Tyla z Písku) nejtěsnějším rozdílem 21:20 a to i přesto, že po třech čtvrtinách ztrácely Rakety čtyři body. Doplnili tak postupující z Východní konference Boston Celtics (ZŠ Komenského v Nymburce) a Charlotte Hornets (ZŠ B. Němcové v Opavě). The Finals proběhne 29. listopadu na půdě jednoho z finalistů. Organizátoři pořadatele oznámí v nejbližší době.
Zatímco boje v play off Východní konference byly poměrně jasnou záležitostí, Západ prokázal, podobně jako v reálné NBA, že je více vyrovnaný, a v brandýské hale došlo na pořádné drama. 
To však neprožívala domácí Oklahoma, která potvrdila roli favorita, kterou získala suverénními výkony ve skupině. Ve čtvrtfinále si poradila s Phoenixem 74:16 a v semifinále konference Thunders přehráli Portland 48:16. 
Druhá strana pavouka však byla mnohem vyrovnanější. Jak Houston, tak Golden State ukazovali ve skupinách velkou sílu a vše směřovalo k tomu, že se utkají o postup právě spolu. A to se také stalo. Děčínští Rockets vyřadili Los Angeles Lakers (ZŠ Msgre. B. Staška v Domažlicích) po výhře 46:24. Písečtí Warriors zas přehráli Denver Nuggets (ZŠ Černošice) 48:12.
Drama nejen v boji postup
Před vyvrcholením se ještě dohrávaly zápasy o umístění. San Antonio (ZŠ Mírová v Ústí nad Labem) v nich zdolalo Phoenix Suns (ZŠ J. Hlávky v Přešticích) 35:23. Velkou bitvu svedly černošičtí Nuggets proti Lakers, nakonec tým v barvách Denveru zvítězil těsně 28:27. Záverčná střela Lakers, která mohla utkání otočit. opustila ruku střelce až těsně po zaznění závěrečné sirény…
Boji o postup na finálový turnaj však přece jen šlo o mnohem víc a odpovídala tomu i vyhecovaná atmosféra v hale. Mezi Děčínem a Pískem se strhla lítá bitva o každý bod. Nakonec ale byli šťastnější Děčínští, trénovaní bývalými ligovými hráči Miroslavem Soukupem a Jakubem Houškou, jehož syn Marek patřil k lídrům na hřišti. Ocenit je však nutné i poražené soupeře z Písku, jehož hráči se vydali ze všech sil a mnohým z nich po těsné porážce tekly slzy po tváři…Přejeme píseckým hráčům, aby se ze zklamání brzy oklepali. Svět nekončí s budou i další soutěže, kde bude šance ukázat jakou sílu tým má!!!
Pro Děčín, kde je basketbal hodně populární, jde o první postup do velkého finále stejně jako pro další basketbalové město Nymburk. Poprvé se mezi čtyři nejlepší školy dostala i opavská ZŠ Boženy Němcové, která bude chtít vylepšit umístění jiné Opavské školy základky (Englišova), ta skončila na čtvrtém místě při premiérovém ročníku v roce 2016.
Pouze Brandýs tak obhájil loňský postup do finále, ve kterém se nakonec musel spokojit se stříbrnou pozicí. Dokáže tentokráte zaútočit na prsteny pro šampiony Jr. NBA, nebo uspěje někdo z ostatních tří vyzyvatelů? O tom se rozhodne už 29. listopadu.