Známe šampióny 5. ročníku Jr. NBA League Czech Republic

Již pátý ročník má po dnes skončeném Velkém finále za sebou oblíbený projekt Jr. NBA League Czech Republic. Liga pro šedesát přihlášených škol hrajících pod značkami skutečných týmů NBA pro mladé basketbalistky a basketbalisty od deseti do dvanácti let vyvrcholila dvoudenním finále hraném v pražské hale Královka.

Hala na pražské Letné se své role zhostila se ctí. Jedna z nejprestižnějších hal v Česku, kde své domácí duely hraje ženský ligový suverén ZVVZ USK Praha, působící také v hvězdné Eurolize, často tu hrají také své mezistátní zápasy seniorské reprezentační výběry mužů i žen. Na dva dny se však proměnila v sídlo vycházejících hvězd českého basketbalu. Do velkého finále prošlo osm nejlepších celků, po čtyřech z obou konferencí. Nechyběli poslední vítězové z doby předcovidové – ZŠ Na Výsluní z Brandýsa nad Labem, která slavila v roce 2019, pak se Jr. NBA v Česku dva roky nehrála.

První hrací den, v úterý 8. listopadu, se odehrály v obou halách na Královce nejprve čtyři čtvrtfinále a následně i oba semifinálové zápasy. Dramatickou výhru vybojovalo New Orleans neboli ZŠ Královské Poříčí, které udolalo pražský Nový PORG neboli Chicago Bulls až po bitvě 37:32. Ostatní čtvrtfinále byly jasnější, postup si zajistily celky Atlanty Hawks, Miami Heat a Minnesoty Timberwolves.

Během basketbalového dne si zástupci jednotlivých týmů užili i více než hodinový workshop se zástupcem Jr. NBA, kterým se pro letošek stal bývalý chorvatský reprezentant Dalibor Bagarič. Dvaačtyřicetiletý rodák z Mnichova má za sebou mimo jiné tři sezóny v dresu Chicaga Bulls. V rámci úterního programu proběhly i semifinále, které zkompletovaly složení finále a duelu o třetí místo. Relativně hladkou cestu do finále měla ZŠ J. K. Tyla z Písku, která si v semifinále poradila s New Orleans neboli ZŠ Královské Poříčí 83:40. Relativně jasné bylo i druhé semifinále, kde Minnesota přehrála Miami Heat pod hlavičkou ZŠ Slovenská ve Zlíně 49:26.

Středa pak byla dnem jen pro ty úplně nejlepší. Za skvělé atmosféry velmi slušně zaplněné Královky se nejprve utkaly o bronz New Orleans s Miami. Heat měli na začátku duelu navrch, ale Pelicans se ve druhé čtvrtině povedl obrat a od té doby ZŠ Královské Poříčí duel kontrolovalo až k výhře 48:43. Do finále mezi Atlantou a Minnesotou nahecoval hráče a hráčky i jediný Čech v NBA Vít Krejčí, působící právě v kádru Atlanty a jako by si Hawks vzali jeho povzbudivá slova k srdci. Před zraky nejen Dalibora Bagariče, ale také druhého Čecha v NBA Jiřího Welsche na soupeře vlétly, první čtvrtinu ovládly 22:0 a celý zápas nakonec 76:27. Vítězem letošního ročníku se tak stala ZŠ J.K. Tyla z Písku.

Bylo uděleno také množství individuálních cen. Do nejlepší pětky Velkého Finále se dostali: Matěj Šnobl z New Orleans, Adam Skoupil z Miami Heat, Jan Kouba a Daniel Němeček z vítězné Atlanty a Kamil Kupčík z Minnesoty. Kamilova spoluhráčka Kristýna Šváchová se stala MVP mezi dívkami a mezi chlapci se radoval Jakub Šmíd z Atlanty.