Velký zážitek, hodnotí Foniok účast na světovém finále Jr. NBA

Českým trenérům je zámořská NBA zatím vzdálená, ovšem alespoň trochu se s ní blíže seznámil kouč mládeže z Frýdku-Místku Robin Foniok. Ten byl díky své práci oceněn šancí spolukoučovat výběr Evropy na celosvětovém finále Jr. NBA v Orlandu na Floridě. A přivezl si odtamtud velké zážitky, když měl mimo jiné možnost pobavit se s legendou Vincem Carterem.

„Organizace a vše kolem bylo úžasné. Trenéři i děti si to maximálně užívali,“ hodnotil Foniok týden strávený na Floridě. Evropský výběr nejprve ve čtvrtfinále udolal Čínu, poté ale podlehl silné Kanadě. „Herní projev jednotlivých týmů byl odlišný. Týmy ze zámoří byly technicky i takticky oproti nám někde jinde,“ připustil.

Pro něj jako trenéra byla tato zkušenost důležitá, jelikož si ověřil, že progresivní praktiky, které sám zavádí, jsou správné, aby se čeští mladí hráči mohli dostat na lepší úroveň. „Utvrdil jsem se v tom, že v našem klubu jdeme správným směrem. Evropskému basketbalu chybí důraz na obou stranách hřiště. Americké týmy i africký byly schopné přitlačit míč. Nám chyběl důraz při nájezdu a v zakončení. Na tom musíme pracovat. Nedozvěděl jsem se nic zásadně nového, jen jsem si potvrdil, jakou cestou se světový basketbal upírá.“ řekl pětadvacetiletý šéftrenér mládeže ve Frýdku-Místku.

Velkou atrakcí pro hráče i trenéry bylo setkání s hvězdami NBA

„Dwyane Wade je ambasador turnaje, měl tam s námi besedu a každý tým absolvoval společné focení s ním. Na turnaji byl i Vince Carter, který komentoval náš zápas a měli jsme možnost se s ním rovněž potkat. Byli tam i další hráči,“ uvedl Foniok. „Je to zážitek pro každého potkat se s takovými megastar. S Wadem to bylo na rychlovku, ale s Carterem jsem měl i možnost se osobně pobavit. Největší zážitek je to ale pro děti. Je to inspirace pro jejich další práci,“ dodal.

Pro týmy byl připravený i doprovodný program včetně návštěvy zábavních parků. „Byli jsme v Disneylandu, kde to bylo hlavně pro děti. Pak jsme byli v The NBA Experience, což je nové zábavní centrum zaměřené jen na basketbal. Jsou tam různé atrakce. Děti si mohou sáhnout na míče, kde jsou vyznačené ruce Stephena Curryho, Kevina Duranta a dalších hráčů. Mohou si tam porovnat svůj výskok, rozsah ve srovnání s hráči NBA. Je tam replika mistrovského poháru, kino a zábava na celý den, zvláště pro děti poblázněné basketbalem,“ popisoval.

O hráče i trenéry bylo postaráno stejně jako o hvězdy NBA. „Všechno probíhalo, jako by děti byly hráči NBA. Absolutní luxus. Bydleli jsme ve pětihvězdičkovém hotelu Gaylord, vše bylo skvěle organizované. Jedinou výtku bych měl k rozhodčím, kteří mohli být na turnaj připraveni lépe, každý měl styl pískání“ upozornil.

Nyní už je zpět ve Frýdku-Místku, kde připravuje děti mimo jiné na další sezonu Jr. NBA. „Ve Frýdku-Místku jsme přihlásili do Jr. NBA tři školy, většinou jde o hráče našeho klubu, které doplnili sportovně založení kluci a holky. Jedna škola se kvalifikovala do hlavní soutěže. Zatím to vnímají jako školskou ligu, ale určitě se do toho vžijí, až dostanou dres některého z klubů,“ těší se na blížící se draft.