Šampiony 6. ročníku Jr. NBA League jsou Phoenix ze Žďáru

Už tradičním velkým finále vyvrcholil v prvním prosincovém týdnu letos již šestý ročník Jr. NBA League Česká republika. Do finálového programu, který se uskutečnil ve středu a čtvrtek 6. a 7. prosince se probojovalo osm nejlepších z původního počtu účastníků zastupujících všech třicet účastnických kluby „pravé“ NBA.

Mluvit jen o klubech NBA, do elitní osmičky šestého ročníku, které budou mít tu čest zabojovat o celkový triumf v pražské hale Královka, se dostaly celky Oklahoma City Thunder, Memphis Grizzlies, Cleveland Cavaliers a Toronto Raptors z West League a z East League Phoenix Suns, Utah Jazz, Indiana Pacers a New York Knicks. Všechny tyto kluby ale zastupovaly nějaké základní školy se svými hráči. Mezi už tradiční účastníky velkého finále patří dvojnásobní vítězové ZŠ J.K. Tyla z Písku (Toronto) či jednonásobní šampioni ZŠ Na Výsluní Brandýs nad Labem (Cleveland). K nim se přidala ZŠ Švermova ze Žďáru nad Sázavou (Phoenix), ZŠ Matiční z Ostravy (New York), ZŠ Kamenická z Děčína (Oklahoma City), ZŠ Slovenská ze Zlína (Utah), ZŠ M. Koudeříkové z Havířova (Indiana) a ZŠ Dr. Miroslava Tyrše z Děčína (Memphis).

V rámci středečního „mikulášského“ programu se odehrály ve dvou halách na Královce všechna čtvrtfinále. Mezi nejlepší čtveřici prošla ZŠ Na Výsluní alias Cleveland Cavaliers výhrou nad New York Knicks 52:30, ZŠ Švermova alias Phoenix Suns výhrou nad Torontem 42:20. Z druhé strany pavouka se do semifinále dostala Oklahoma City neboli ZŠ Kamenická výhrou 32:22 nad Utahem a Memphis neboli ZŠ Dr. Miroslava Tyrše výhrou 41:35 nad Indianou. Během soboty se odehrály nejen utkání poražených čtvrtfinalistů, ale také i semifinále, které určily složení čtvrtečního finále i utkání o třetí místo.

Prvním semifinalistou se stal ve středu odpoledne Phoenix, tedy ZŠ Švermova ze Žďáru nad Sázavou. Pomohla jim k tomu dramatická výhra 40:30 nad Clevelandem – ZŠ Na Výsluní. Lehce jasnější bylo druhé semifinále, ve kterém si Oklahoma City Thunder neboli ZŠ Kamenická z Děčína poradila s Memphisem – ZŠ Dr. Miroslava Tyrše 52:16.

Během programu mohli hráči i fanoušci potkat českého reprezentanta Patricka Samouru nebo druhého Čecha v NBA a nyní manažera mužského národního týmu Jiřího Welsche. Zároveň mohli všichni využít speciální fotokoutek.

Čtvrteční program pak zahrnoval zejména dvě rozhodující utkání celého ročníku. Duel o třetí místo mezi Clevelandem a Memphisem odstartoval sérií 12:0 Cavaliers. Na úvodní koš Memphisu pak přišla další reakce v podobě série 16:0 a náskok narůstal. To udalo ráz zbytku utkání, které pak Cleveland ovládl poměrem 90:20 a slavit celkové třetí místo tak mohli šampioni z roku 2019 ZŠ Na Výsluní z Brandýsa nad Labem.

Tradiční nástup i se státní hymnou ozvláštnil finálový duel mezi Oklahomou City a Phoenixem. Lépe začala utkání ZŠ Švermova ze Žďáru, když si nástupem 10:2 vynutila oddechový čas. Brzy bylo vedení dvouciferné a Oklahoma tak od začátku ztrácela. Rychlý basketbal z obou stran pokračoval a efektivnější Phoenix šel v polovině druhé čtvrtiny do dvacetibodového vedení, které vydrželo až do přestávky. Před zraky Patricka Samoury na tribuně Phoenix navýšil ve třetí čtvrtině náskok ke třiceti bodům. Oklahoma se ještě vzepřela a zlepšeným výkonem snížila rozdíl, ale na zvrat už to nebylo a Phoenix alias Žďár nad Sázavou – ZŠ Švermova mohli slavit výhru 61:42.

Kromě týmových ocenění došlo i na ty individuální. Do nejlepší sestavy tedy All-Star finálového turnaje se dostal Filip Houška z Memphisu, clevelandské duo Matyáš Pečenka a Ema Petříková, Jáchym Strnad z Oklahomy a z vítězného Phoenixu Zdeněk Ganzwohl. MVP mezi dívkami se stala Nela Weidemanová z Phoenixu a mezi chlapci kraloval Patrik Švarc z Oklahomy.