Po úžasné středě známe všechny finalisty!

V krásném prostředí haly Čejkovická v Brně – Vinohradech se uskutečnilo Finále Východní konference. Kdo se přidal k Los Angeles Clippers a Dallasu Mavericks a může začít spřádat plány na Velké Finále v Pardubicích?

Ranní slunečné počasí jako by signalizovalo, že nás v Brně čeká zábavný den plný napínavých zápasů a krásných sportovních emocí. Osmička účastníků se sjela celkem ze sedmi měst – zástupce v dnešních bojích mělo Brno, 2x Pardubice, Opava, Ostrava, Olomouc, Nová Paka a Pelhřimov! Jak to všechno dopadlo?

K prvnímu utkání nastoupily celky ZŠ Heyrovského z Olomouce (Philadelphia 76ers) a ZŠ Dubina (Detroit Pistons). Dle nasazení a výsledků v základní části měla z tohoto duelu vyjít vítězně Philadelphia. Detroit se od začátku snažil vzepřít osudu, avšak skóre tomu neodpovídalo. V další části zápasu se borcům v červených dresech z města automobilů přece jen podařilo najít recept na jinak výborně fungující obranu Philadelphie, ale bylo pozdě. Konečné skóre 48:20 dává za pravdu předzápasovým prognózám. Detroit se pro tento ročník se soutěží loučí, ale jeho hráči se za dnešní představení rozhodně nemusí ani v nejmenším stydět.

Druhý zápas mezi ZŠ Studánkou z Pardubic (Indiana Pacers) a ZŠ Otickou z Opavy (Brooklyn Nets) jako by kopíroval průběh prvního zápasu. Již po první čtvrtině bylo jasné, kdo bude udávat prim a tempo utkání. Indiana zřejmě kvalitní rozcvičkou setřásla únavu z brzkého vstávání a cesty vlakem a po poměrně hladkém průběhu postoupila do odpoledního semifinále. Výsledek 42:20 dodává před dalším kláním dostatek sebevědomí a dozajista varuje soupeře.

Až v pořadí třetím utkání přišla řada na domácí družstvo ZŠ nám. Svornosti z Brna v barvách Miami Heat, které vyzvalo ZŠ Nová Paka v dresech slavného Chicaga Bulls. Zástupci Nové Paky byli nadšení, že se do Play-off letošního ročníku dostali a dnešek si dle svých slov přijeli užít se vším všudy. Tento zápas přinesl již o poznání vyrovnanější průběh a ne mnoho vstřelených košů. Chicago se snažilo prodloužit si svou cestu soutěží alespoň do odpoledního programu, ale po celou dobu tahalo za trošku kratší konec pomyslného provazu. Fanoušci v hale, kteří přišli podpořit brněnskou školu, tak nakonec mohli slavit. Miami Heat vs. Chicago Bulls 22:14.

V době oběda nás čekalo poslední čtvrtfinále, souboj ZŠ Na Pražské z Pelhřimova (Orlando Magic) a ZŠ PORG Ostrava (New York Knicks). Bez nadsázky se tento zápas dá označit jako boj. Ani centimetr palubovky nebyl volný a hráči a hráčky se předháněli v důrazných soubojích. Orlando po první čtvrtině ztrácelo v poměru 2:10, ale neskutečně zabralo a ještě minutu před koncem šahalo po vyrovnání! Bohužel nevyužilo několik trestných hodů na konci a odjíždí domů bez naděje na Velké Finále v Pardubicích. New Knicks slaví výhru 22:20.

Po vydatném obědě nezbývalo nic jiného, než rozluštit, které dva týmy si dnes zajistí postup do bojů o příčky nejvyšší. Indiana Pacers (ZŠ Studánka) měla motivaci jako řemen, pokud by se jí podařilo postoupit, Velké Finále by hrála před vlastními fanoušky. V cestě stálo Miami, které se tvářilo odhodlaně po dobrém výkonu ve čtvrtfinále. Od začátku zápasu na hřišti existovalo jedno družstvo a to právě Indiana, která proti dnes domácímu Miami ovládla zápas stylem start – cíl. Konečný result 41:16 vypovídá zcela přesně o dění na palubovce a Indiana může divoce slavit! Miami odehrálo bojovný zápas, ale na vítězství to nestačilo. Tomuto celku děkujeme za účast a těšíme se zase za rok!

New York Knicks vs. Philadelphia 76ers. Poslední zápas dne měl vyřešit rébus, kdo že to doplní finálovou čtveřici. Proud emocí odpovídal důležitosti zápasu a ne jeden vyčítavý pohled mířil od jednoho nebo druhého trenéra směrem k rozhodčím. Bohužel nutno zdůraznit, že se jedná o projekt pro mládež a ne o soutěž v křičení na rozhodčího, což pár příznivcům z Olomouce zjevně nebylo zdůrazněno. Soupeři se znají již ze základní části, kde v obou utkáních zvítězila Philadelphia a první část utkání nenasvědčovala, že by tomu mělo být jinak. Odhodlaně hrající New York Knicks se snažil vzdorovat, ale jednoduše to nestačilo. Philadelphia 76ers si v poklidu dokráčela pro vítězství v poměru 64:33 a sebrala z palubovky pomyslnou rukavici, která znamená účast na Finálovém dni.

Všechny otázky jsou po dnešku zodpovězeny, přípravy na Velké Finále můžou začít! Již nyní víme, že 12. prosince se spolu utkají tyto dvojice:

Los Angeles Clippers (ZŠ Nový PORG, Praha 4) vs. Philadelphia 76ers (ZŠ Heyrovského, Olomouc)

Indiana Pacers (ZŠ Studánka, Pardubice) vs. Dallas Mavericks (ZŠ Švihov)

Týmy, které dnes vypadly, zaslouží absolutorium za předvedené výkony a za snahu, která byla vždy v mezích fair-play. Všichni společně doufáme, že nás při slavnostním dni v Pardubicích čeká spousta zážitků, zajímavých momentů a hlavně zjistíme to nejdůležitější – kdo se stane letošním šampionem a zvedne nad hlavu pohár pro vítěze Jr. NBA League 2017…

Výsledky si můžete zrekapitulovat zde.