Pardubice v rytmu Finálového dne Jr. NBA!

Česko hledá svého druhého vítěze juniorské NBA. Na velký Finálový den se 12. prosince v Pardubicích chystají čtyři nejlepší týmy z osmdesáti. Celodenní show, která bude v rytmu NBA, nejslavnější soutěže světa, vyvrcholí finálovým utkáním od 15 hodin. A kulisy budou více než důstojné: hrát se bude v hale, v níž BK JIP Pardubice nastupují k zápasům Kooperativa NBL.

Jedna věc je před Finálovým dnem jistá – ZŠ Josefa Kajetána Tyla z Písku, která vyhrála loňský premiérový ročník Jr. NBA League, vypadla už ve skupině a triumf v dresech Memphisu Grizzlies tedy neobhájí. Rozhodovat se bude mezi školami, které postoupily nejdál z původních šesti divizí, které se hrály po celé České republice: ZŠ Nový PORG, Praha (LA Clippers), ZŠ Heyrovského, Olomouc (Philadelphia 76ers), ZŠ Studánka, Pardubice (Indiana Pacers) a ZŠ Švihov (Dallas Mavericks).

Dvě semifinálová utkání, zápas o třetí místo i finále bude bedlivě sledovat Jiří Welsch, bývalý reprezentant a jeden ze čtyř českých basketbalistů, kteří si zahráli NBA společně s Portugalkou Tichou Penicheiro, evropskou ambasadorkou Jr. NBA a vítězkou ženské WNBA z roku 2005. „Celý loňský turnaj byla bomba, obzvlášť finálový den byl extra vydařený. Celý projekt se mi hodně líbí a jsem rád, že ho můžu osobně podpořit,“ říká Welsch, stále aktivní hráč Pardubic.

„Pro děti je finálový turnaj něco jako mistrovství světa. Registrujeme stále větší zájem škol, obliba tohoto projektu stoupá. V minulém roce byla v Praze atmosféra jako při zápasech dospělých týmů v Eurolize, věříme, že tomu letos bude stejně,“ říká Jiří Fousek z agentury Sport Invest, která je spoluorganizátorem projektu v České republice společně s ČBF. „Do Jr.NBA se přímo na hřišti zapojí ročně víc než tisíc dětí, další fandí v hledišti. Díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a propojení s NBA má celá akce velkou prestiž. Vnímám tento projekt jako klíčový pro oslovení mládeže v Česku.“

Jr. NBA je jedinečný projekt pro děti ve věku 10 – 11 let, který se každým rokem celosvětově významně rozrůstá. Do Česka se dostal díky spolupráci NBA s Českou basketbalovou federací. Je spočítáno, že během této sezony NBA zasáhne 18 milionů mladých lidí z 53 zemí světa – a to jen díky podobným mládežnickým akcím. Do projektu Jr. NBA je momentálně zapojeno 18 zemí v Evropě na Blízkém východě. Další čtyři země projevily o účast zájem a čekají na přijetí. Česko, kde má basketbal velkou tradici, samozřejmě nemůže chybět. „Je skvělé sledovat sounáležitost škol se svými týmy. Některé v rámci výtvarné výchovy připravují transparenty, které pak vozí na utkání, další školy zase nechávají vyrobit speciální trička s logy, ve kterých spolužáci fandí svému týmu,“ popisuje Jiří Novotný z ČBF. „Loňský vítěz z Písku si dokonce vozil vlastní roztleskávačky.“

Vstup na finálový turnaj je zdarma. Program začíná už v 9 hodin prvním semifinálovým duelem, kromě několika diváckých soutěží vystoupí se svou exhibicí také český freestylista Jan Weber. Po utkání o bronz (13 hodin) přijde na řadu velké finále, které bude vysílat stanice Nova Sport 1 (15 hodin). Vítězný tým pojede v létě reprezentovat Česko na mezinárodní turnaj do chorvatského Splitu. Volit se budou také MVP, neboli nejužitečnější hráči celého dne. Jeden chlapec a jedna dívka se podívají na kemp Tomáše Satoranského.

„Už se chystáme na třetí ročník, v němž počítáme s ještě větším zapojením škol. Od NBA máme v tomhle jednoznačnou podporu. Kapacita třiceti týmů v hlavní soutěži zůstane, budeme zvětšovat kvalifikace. Registrace začne v únoru 2018,“ zve Jiří Fousek další ročník.

Před tím ještě zbývá vyřešit otázku: kdo ovládne rok 2017?