Memphis se zapsal do historie!

Vítězem premiérového ročníku české verze Jr.NBA League pro základní školy se stala ZŠ Josefa Kajetána Tyla z Písku, která nastupovala pod hlavičkou Memphisu Grizzlies. Ve finále přehrála Milwaukee Bucks reprezentující ZŠ Zámeckou z Litomyšle 83:42. Třetí místo připadlo Sacramentu (ZŠ Nový PORG, Praha 4) a čtvrté Bostonu (ZŠ Englišova, Opava).

Nejužitečnějším hráčem turnaje byl zvolen písecký Josef Svoboda, který jasně ovládl celý závěrečný turnaj. V semifinále přispěl k výhře nad Bostonem 32 body, ve finále nastřílel 35 bodů.

„Memphis měl ve svém středu nejdominantnějšího hráče, proto vyhrál,“ řekl český ambasador turnaje a nejúspěšnější český hráč v NBA Jiří Welsch, který spolu s dalším bývalým hráčem z NBA Vladimirem Radmanovičem předal vítězům pohár i pamětní prsteny.

„Celý turnaj byla naprostá bomba. Příjemně mě překvapila atmosféra. Je to velmi dobrá forma, jak přitáhnout děti k basketbalu i k NBA. Děti se s tím více ztotožní a vzniká pevná vazba. Hlavní ale je, aby si z toho děti odnesly pozitivní pocit a radost z toho, že se zúčastnily takové soutěže,“ řekl Welsch.

Sám prý dětem závidí, že už v tak brzkém věku mohou hrát v dresech s logem NBA. „Když mi bylo 14 let, tak mi bratr přivezl z Ameriky dres mého oblíbeného hráče Pennyho Hardawaye. Bylo to pro mě něco tak cenného, že jsem ho na sebe nikdy neoblékl, abych ho nepropotil. Hrozně jsem si ho vážil. Věřím, že pro děti to nyní byl podobný zážitek,“ dodal Welsch.

Souhlasil s ním i Radmanovič, který v NBA hrával 12 let za sedm různých klubů včetně Los Angeles Lakers a Golden State Warriors. „Nosit dres NBA je vždy speciální. Kéž bych jako dítě měl stejnou možnost. Pamatuji si, že každý dárek ve spojitosti s NBA byl pro mě vždy ten největší. Třeba když jsem v sedmnácti dostal od agenta podepsanou kartičku, byl jsem hrozně nadšený,“ uvedla bývalá srbská hvězda, který se na Final Four ochotně spolu s Welschem dětem podepisovala.

Závěrem je na místě poděkovat všem účastníkům turnaje, všem, kteří se na pořádání turnaje podíleli a zároveň NBA, která umožnila, aby se tento projekt v České republice konal. Již nyní se těšíme na další ročníky.

Hezké svátky, ideálně s basketbalem!