Juniorská NBA se vrací, školy se mohou začít registrovat

Po dvouleté pauze zaviněné pandemií se vrací do Česka jedna z nejvýraznějších sportovních akcí po základní školy. Už popáté se odehraje Jr. NBA League, tedy basketbalová soutěž pro žáky čtvrtých a pátých tříd, která se nese v duchu nejslavnější ligy světa NBA. Už v pondělí 21. února startuje registrace, jednotlivé školy mohou hlásit do úterý 8. března 2022

Celosvětový projekt se záštitou NBA je v Čechách od roku 2016 a už se stihly odehrát čtyři ročníky, než ho v roce 2020 přerušila pandemie. Nyní se však vrací ještě silnější. Oproti předchozím ročníkům totiž neproběhne kvalifikace v podobě Školní basketbalové ligy, ale do hlavní soutěže bude vpuštěno rovnou 60 škol místo dosavadních třiceti. Dvakrát více dětí tak bude mít možnost obléci se do dresů s logy týmů NBA a odnést si velký basketbalový zážitek, který je bude motivovat ke sportování.

Možnost hrát s logy týmů NBA na dresech přinese dětem velký zážitek a organizátoři dělají vše pro to, aby účast v soutěži byla pro jednotlivé školy co nejméně náročná časově i logisticky. Navíc je to pro školy dobrá příležitost k vlastní propagaci a také účinný nástroj pro restart školního sportu po zásahu pandemie.

CZ Basketball se snaží účast v projektu maximálně podporovat. Herní skupiny budou sestaveny tak, aby se minimalizovaly dojezdové vzdálenosti a ve školy by děti měly kvůli účasti absentovat v rozmezí 2-5 dnů dle své úspěšnosti v projektu.

V roce 2022 je Jr. NBA League určena pro žáky narozené 1.1.2010 a později. Spodní věkový limit není stanoven. Podmínkou je, že hráč/hráčka musí být žákem školy, která je do projektu nominuje. Hrát se bude podle pravidel minibasketu, na hřišti musí být stále alespoň jedna dívka a jeden chlapec v každém týmu. Základní část se odehraje v březnu a dubnu, v květnu by pak mělo proběhnout play off, v němž se rozhodne o novém šampionovi.

Dosud se titul podařilo získat ZŠ J.K. Tyla z Písku, ZŠ Nový PORG z Prahy, ZŠ Švihov a ZŠ Na Výslunní z Brandýsa nad Labem. Nejužitečnější hráč prvního ročníku Josef Svoboda z Písku se následně dostal do evropského výběru Jr. NBA a zahrál si na celosvětovém finále v Americe. Momentálně nastupuje za českou juniorskou reprezentaci.

Přihlašovací formulář pro školy

Přihlašovací formulář pro pořadatele