Juniorská NBA byla rozlosována, soutěž může odstartovat

Zástupci třiceti škol z celé České republiky v hledišti, za losovacím stolem Jiří Welsch a Jiří Zídek. Takové bylo základní schéma dnešního draftu premiérového ročníku juniorské NBA, které se uskutečnilo v pražské hale Královka.

Soutěž se po vzoru zámořské NBA uskuteční ve dvou konferencích a šesti divizí rozdělených podle regionů. A dvě slavné postavy české basketbalové historie dnes při losování určily, pod hlavičkou kterých zámořských klubů budou jednotlivé smíšené týmy hrát.

Je to něco, co skutečně dává smysl. Není to akce zaměřená na hledání nového Welsche, Zídka, Veselého a Satoranského, ale hlavním smyslem je dostat do pohybu další děti a zapojit do projektu celé školy a také touto nejprestižnější basketbalovou značkou dát dětem do života sen a motivaci, aby v něčem byli nejlepší, jako tomu bylo u mě,“ vyprávěl po losu Welsch, který byl po Zídkovi druhým Čechem, který okusil bájnou soutěž.
Projekt je zaměřený na děti ve věku 10 a 11 let. Na souboje ve skupině navážou konferenční finále a soutěž vyvrcholí prosincovým turnajem Final Four, který se uskuteční stejně jako dnešní losování v rekonstruované hale na Letné.
Welsch sám přiznal, že o NBA jako kluk moc nevěděl. „Já se v tomto věku poprvé dozvěděl o NBA, když se v časopise Stadion objevil článek o Chicagu Bulls s fotkou Michaela Jordana,“ zavzpomínal.

Juniorská NBA se rozšiřuje slávu soutěže prostřednictvím juniorských lig po celém světě už tři roky. Letos se bude hrát ve 22 zemích. Česká republika se připojí například k Litvě, Švédsku, Anglii, Turecku, Rusku, Gruzii, Srbsku a Španělsku.

Kdo bude za koho hrát si můžete zkontrolovat ZDE