Jiří Welsch rozlosoval týmy pro druhý ročník Jr. NBA League

Podruhé v historii se slavná NBA dotýká Česka. Po úspěšném pilotním ročníku z roku 2016 se i letos koná v ČR basketbalový projekt Jr. NBA League. Patronem projektu zůstává bývalý reprezentant Jiří Welsch, jeden ze čtyř českých hráčů, kteří si nejprestižnější basketbalovou ligu světa zahráli.

Třeba i mezi současnými školáky roste někdo pro NBA, zatím si mladé naděje se svými spolužáky mohou hrát na jednotlivé kluby, které budou reprezentovat. Zájem je obrovský. Minulého ročníku se účastnilo 30 škol, které se po vzoru NBA utkaly ve dvou konferencích a v šesti divizích. Teď přibyla ještě kvalifikace. „Razantně se zvýšil počet škol, které měly zájem o účast. Přihlásilo se jich přes sedmdesát, proto jsme přidali kvalifikační kola, ze kterých postoupilo 30 škol do základní části“ říká Jiří Fousek, hlavní organizátor projektu v České republice.

Slavností draft, kde jsou školám losovány jejich týmy, proběhl ve čtvrtek 5. října v pražské hale Královka. V osudí však nebylo 30, ale jen 29 škol, protože loňský vítěz, ZŠ Josefa Kajetána Tyla z Písku, si ponechá svůj tým, tedy Memphis Grizzlies.

„Celý loňský turnaj, to byla naprostá bomba. Příjemně mě překvapila atmosféra. Je to velmi dobrá forma, jak přitáhnout děti k basketbalu i k NBA. Více se s tím vším ztotožní a vzniká pevná vazba,“ říká Welsch, který dětem přeje, že už v tak brzkém věku mohou hrát v dresech s logy NBA a zároveň se ujal i hlavní role „losovatele“.

Další tři školy budou hrát za stejné celky jako v roce 2016

Při příchodu do haly byla na některých kapitánech znát mírná nervozita. Těžko říci, jestli měli obavy ze setkání s Jirkou Welschem, tréninku vedeném převážně v angličtině, který je po draftu čekal nebo jen napjatě čekali za koho budou hrát. Uvolnit napjaté tváře pomohla až unikátní exhibiční show smečařské skupiny Dunking Devils ze Slovinska, která roztleskala každého v sále a ukázala, že i bílí muži umějí skákat. Po ní už se mohlo jít na všemi očekávaný los. Mezi nejvíce žádané celky tradičně patří Washington Wizards Tomáše Satoranského, Cleveland Cavaliers Lebrona Jamesa nebo aktuální držitelé prstenů pro šampióny Golden State Warriors.

A právě za Warriors bude již druhý rok po sobě hrát základní škola ze Sadské. Ta loni postoupila do play-off a stejný cíl si toto převážně dívčí družstvo vytyčilo i pro letošní sezónu. Podobně se štěstí usmálo i na další dvě školy. Barvy Minnesoty Timberwolves bude i letos hájit základní škola z Děčína a ZŠ ze Švihova si zopakuje, jaké to je hrát za Dallas Mavericks.

Ostatní školy se teď mohou pomalu seznamovat s novými týmy, jejichž dresy si z draftu rovnou odvezli a chystat se na základní část. Ta bude zahájena 17. října v Chomutově zápasy Divize A.

Celkem nás v průběhu podzimu čeká 136 utkání, po jejichž odehrání poznáme, které 4 týmy se utkají ve Velkém finále. To budou v letošním roce hostit Pardubice a je naplánováno na úterý 12. prosince.

Sleduj Jr. NBA League a podpoř svou školu!

Kompletní los naleznete zde.