Evropský výběr Jr. NBA má i české zastoupení

V těchto dnech probíhá ve španělské Valencii soustředění nejlepších evropských hráčů Jr. NBA, kteří 6. až 11. srpna budou reprezentovat Evropu na celosvětovém mistrovství Jr. NBA v Orlandu na Floridě. Do výběru se tentokráte nedostal žádný český hráč, jako se to loni povedlo Josefovi Svobodovi z Písku. Přesto bude mít český basketbal své zastoupení a to v podobě trenéra Robina Fonioka, který vede evropský výběr spolu s Rusem Petarem Marinkovičem.

 

Pětadvacetiletý Foniok je šéftrenérem mládeže ve Frýdku-Místku, klubu spolupracujícím s ostravskými Snakes. Sám hrával za Snakes a NH Ostrava ligu juniorů. Sen o dráze profesionálního basketbalisty mu ale zhatilo zdraví. Kvůli velkým bolestem zad musel s hraním skončit. U basketbalu ale zůstal a stal se nadějným a progresivním trenérem mládeže.

 

„Tři čtvrtě roku jsem se belhal na rehabilitace a došlo mi, že s hraním je konec. O to víc jsem se zažral do trénování. Hned mě chytlo. Nejprve jsem souhlasil s výpomocí a za půl roku jsem družstvo už vedl sám,“ vzpomínal na své trenérské začátky Foniok.

 

Velkou dávku inspirace nabral při stáži v Zaragoze, vyhlášené španělské akademii, kterou prošli i současní čeští reprezentanti Šimon Puršl a Vít Krejčí. „Nejvíce se mi tam líbil přístup k tréninkovém procesu. Snaží se hlavně povzbuzovat, aby se dítě nebálo zkoušet různé věci. Vedou je k samostatnému myšlení, k improvizaci. Tým nesmí být složený ze samých cvičených svázaných oveček,“ naznačil Foniok svou trenérskou filozofii.

 

„Kluk třeba zkusil nějakou, kdovíkde odkoukanou fintu a ztratil míč. Žádný hvizd píšťalky, žádný křik. Trenér zastavil hru až za čas, zavolal si kluka a místo toho, aby mu vynadal, několikrát si tu fintu nechal ukázat. Když mu konečně vyšla, pohladil ho po hlavě a zatleskal mu,“ dodal Foniok, co ho inspirovalo.

 

Sám prosazuje názor, že u dětí jde hlavně o hru a na skóre zápasu nezáleží. „Když ve Španělsku vypadla světelná tabule se skóre, nikdo to neřešil. Tak jsem to zkusil i u nás a během turnaje jsem vypnul tabuli. „Byl z toho poprask. Rodiče se mohli zbláznit, trenéři začali za mnou chodit a ptát se, proč se body nezapočítávají. Ale děti se musejí hrou především bavit a ne se neustále stresovat,“ vysvětluje Foniok.

 

Svým trenérským přístupem zaujal i vedení Jr. NBA, které ho zařadilo mezi vybrané kouče pro celosvětové finále. Nyní má až do 3. srpna možnost evropský výběr nejlepších třináctiletých a čtrnáctiletých chlapců a dívek připravovat v tréninkovém centru ve Valencii, kde je k dispozici 13 basketbalových hřišť na rozloze 15 tisíc metrů čtverečních. Následně se tým přesune do Orlanda, kde se v ESPN Wide World of Sports Complexu střetne s výběru ze zbytku světa a Ameriky. Dvacet evropských hráčů bylo vybráno během týdenního kempu v Boloni.

Vybraní evropští hráči:

Chlapci: Krisjanis Aboltins (Lotyšsko), Rokas Civilis, Tomas Zelenskijj (oba Litva), Gabriele Kavosh (Itálie), Grigorij Kušneruk (Rusko), Noah Myers (Anglie), Hugo von Rosen (Švédsko), Nemanja Sarenac (Srbsko), Elias Sauramo (Finsko), Domonkos Szalay (Maďarsko).

Dívky: Emma Arca (Itálie), Erica Carr Ramos (Katar), Ines Goryanovová (Anglie), Tina Grausová (Lotyšsko), Elsa Lemmilaová (Finsko), Jaya Michelová (Francie), Eva Pernavaiteová, Ugne Sirtautaiteová (obě Litva), Tamara Romcevičová (Srbsko), Jekaterina Civcivadzeová (Gruzie).