Vítěz americké NBA rozlosoval třetí ročník soutěže

Draft třetího ročníku basketbalového projektu Jr. NBA League měl vzácného hosta. Kromě Jiřího Welsche, tradičního patrona soutěže a jednoho ze čtyř českých hráčů, kteří si zahráli ve slavné soutěži, dorazil také Francisco Elson, vítěz NBA z roku 2007 s týmem San Antonio Spurs.

Tradiční draft, na němž jsou školám vylosovány týmy z NBA, se uskutečnil ve čtvrtek 11. října ve sportovní hale Královka v Praze. Zúčastnili se ho zástupci 30 škol, které na jaře prošly náročnou kvalifikací. Za každou školu dorazili vždy 2 hráči a jeden učitel případně trenér školního týmu.

„Oproti dvěma předchozím ročníkům jsme proházeli divize tak, aby měly školy šanci zahrát si za jiný tým než v minulých letech,“ říká Tomáš Pravenec, hlavní organizátor projektu v Česku. „Těší nás, že se z Jr. NBA stal pevný bod v kalendáři desítek škol. Máme spoustu zájemců o účast, zapojují se školy ze všech koutů České republiky a pro děti je to opravdový basketbalový svátek.“ popisuje Pravenec.

Samotné rozlosování týmů přineslo několik zajímavých okamžiků. Například ZŠ ze Švihova, která 2x po sobě reprezentovala bohatýry z Dallasu, bude tentokrát reprezentovat nejbohatší tým NBA New York Knicks. Olomoucká základní škola, která byla příjemným překvapením v roce 2018, bude místo Philadelphie hájit barvy loňského vítěze Jr. NBA – LA Clippers. Dokáží vylepšit své 3. místo z loňského roku?

Úspěšní mladí basketbalisté se díky Jr. NBA mohou podívat i do světa. Tuto zkušenost má Josef Svoboda z Písku, nejlepší hráč ročníku 2016, který byl na draft pozván jako čestný host. Právě on se totiž dostal do výběru Evropy, který si zahrál v americkém Orlandu na celosvětovém finálovém turnaji. Zúčastnilo se ho osm týmů ze Severní Ameriky a osm výběrů ze zbytku světa. O své zážitky se na draftu podělil s ostatními: „Bylo to neuvěřitelné, nikdy bych nečekal, že se naživo potkám s hvězdou NBA Dwaynem Wadem. Moc bych si přál to jednou dotáhnout do opravdové NBA.“ O motivaci tak mají jeho nástupci určitě postaráno.

Den plný basketbalu byl zakončen společným tréninkem všech pozvaných hráčů pod vedením 208 centimetrů vysokého Francisca Elsona. Děti si procvičily základní basketbalové dovednosti, dozvěděly se, čím je příprava v NBA jiná, jaké by měl mít každý správný sportovec hodnoty a v neposlední řadě čelily výzvě sebrat Franciscovi míč z natažené ruky. Jen víc takových okamžiků, podporujících chuť sportovat a hrát basketbal.

Jak celý den probíhal mrkni sem.

Základní část soutěže startuje již ve středu 17. října prvním hracím kolem v Opavě. Sledujte nás, ať nepřijdete o nic důležitého!