Velké finále už má kompletní složení

Je to tu. Ve středu a ve čtvrtek 6. a 7. prosince se v Praze odehraje velké finále šestého ročníku Junior NBA League za účasti osmi nejlepších týmů z celé ČR. Po děčínských školách a Brandýsu a Písku si postup do finále tento týden zajistily v konferenčních bojích také ostravská škola Matiční hrající jako New York Knicks, havířovská ZŠ M. Kudeříkové v barvách Indiany, zlínská ZŠ Slovenská v dresech Utahu Jazz a ZŠ Švermova ze Žďáru nad Sázavou v barvách Phoenixu Suns.

Postup jako první vybojovaly školy z Děčína a to ZŠ Dr. Miroslava Tyrše hrající jako Memphis Grizzlies a ZŠ Kamenická reprezentující Oklahoma City Thunder, která uspěla bez jediné porážky. V Západní lize se dařilo i dvěma bývalým šampionům. Brandýs i Písek postoupily bez porážky. Obhájce titulu Písek se však musel v rozhodujícím utkání hodně snažit a vyhrál těsně 40:37.

Ve Východní lize se postup do Velkého finále povedlo zopakovat jen zlínské škole Slovenská. Ta ovládla základní skupinu s druhým nejnižším počtem inkasovaných bodů a i v konferenčním finále neměla konkurenci. Nejprve přehrála Týniště nad Orlicí 66:10 a v boji o postup si vyšlápla na pardubickou ZŠ Studánka 75:28.

Spolu se zlínskou školou postoupila z konferenčního finále ZŠ Švermova ze Žďáru nad Sázavou. Ta využila domácího prostředí v konferenčním finále a poté, co v předchozích dvou ročnících vždy skončila těsně před branami Velkého finále, tak tentokráte už se mezi nejlepší probojovala a to rovněž bez jediné porážky. Nad Lanžhotem ve čtvrtfinále vyhrála. 76:24, v semifinále pak nad další žďárskou školou Palachova vyhrála 92:10.

Novými účastníky ve Velkém finále jsou také ostravská škola Matiční a havířovská ZŠ M. Kudeříkové. Ostravská škola si v domácím prostředí postup vybojovala v poslední vteřině, když v semifinále se ZŠ Petra Bezruče z Frýdku-Místku nejprve ztratila desetibodové vedení, ale v závěru vybojovala trestný hod a tím rozhodla o výhře 53:51 a postupu. Předtím ve čtvrtfinále vyřadila jinou školu z Frýdku-Místku Jana Čapka po výhře 57:16.

Také havířovští žáci se museli na postup trochu nadřít, když v semifinále zdolali opavskou školu Vrchní 35:28. Ve čtvrtfinále pak jasně přehrála ZŠ Baška 50:4.

Všech osm postupujících se nyní sjede do Prahy, kde v hale Královka zabojují o titul. Pět účastníků může slavit titul poprvé, Brandýs podruhé, když uspěl v roce 2019, a Písek už dokonce potřetí poté, co ovládl první i poslední ročník.

Rozpis utkání FINALS 2023