Projekt bude odstartován 11. října 2016 za účasti Jiřího Welsche

Na čtyřech kontinentech se dosud představila juniorská NBA, jejímž prostřednictvím slavná soutěž pomáhá rozvoji basketbalu po celém světě. Na mapu zemí, které se připojí do projektu letos, přibude i Česká republika.

Protože projekt do tuzemska přivádí prostřednictvím České basketbalové federace (ČBF) slovutná NBA, budou mít samozřejmě obě soutěže hodně společného. Hráčský draft se sice neuskuteční, ale o to zajímavější bude klubový draft, během kterého se 11. října v pražské hale Královka rozhodne, jaké severoamerické kluby budou týmy zdejších škol zastupovat.

 

Třicet škol z patnácti měst a patron Jiří Welsch navrch

 

Hned v premiérové sezóně si Jr. NBA League na českém území dává smělé cíle. Podle toho bude vypadat i její ostrý start, u kterého nebudou chybět zástupci NBA i ČBF.  Dorazí i kapitáni zúčastněných týmů, obléknou se do dresů klubů NBA a po něm hned absolvují ukázkový trénink.

Během draftu se bude losovat vždy jedna divize, přičemž rozdělení divizí na českém území respektuje rozdělení divizí v NBA. V praxi tak například nejvýchodnější divize NBA bude losována klubům z Opavy. Soutěž se pak rozjede velmi rychle – už ve čtvrtek 13. října se v hale Folimanka odehraje první hrací den pro divizi Praha + Středočeský kraj, ve které vedle čtyř pražských škol bude hrát i základní škola ze Sadské.

Jr. NBA se každým rokem celosvětově významně rozrůstá. Do projektu se loni zapojilo už osmnáct zemí na čtyřech světadílech. Češi budou v Evropě následovat  Itálii, Litvu, Švédsko, Británii, Srbsko a Španělsko. Letošní rok má být ale významný pro rozvoj soutěží po celém světě: soutěže určené dětem ve věku 10-11 budou významně expandovat a očekává se, že brzy se počet zemí zdvojnásobí.

Více informací na jrnbaleague.cz a jr.nba.com