Zájem o Jr. NBA roste, těší patrona Welsche

Nejen jako patron ale především jako jeden z nejvyšších představitelů České basketbalové federace je Jiří Welsch nadšený, jaké postavení u dětí si buduje projekt Jr. NBA League, jehož čtvrtý ročník právě skončil. Bývalého kapitána národního týmu těší, že díky tomu je o basketbal mezi žáky stále větší zájem a že přináší motivaci pro děti na sobě pracovat a snít, že si podobně jako on jednou zahrají skutečnou NBA, ve které si Welsch zahrál čtyři sezony

 

Jirko, jak vidíte progres Jr. NBA za ty čtyři roky fungování v České republice?

Vzhledem k číslům, které jsme teď s lidmi z ČBF a NBA probírali, tak soutěž roste a je o ní stále větší zájem. Plán NBA Europe a ČBF je do ní zapojit ještě více škol a dětí. Projekt si našel své místo mezi dětmi a školami a to je to, co jsme si přáli. Zapojujeme do něj spoustu mladých basketbalistů, kteří si už nyní začínají plnit svůj sen v podobě toho dostat se do NBA.

Dokazuje to třeba Josef Svoboda, MVP prvního ročníku Jr.NBA, kterého tehdejší zkušenost nakopla a nyní je možná největším talentem svého ročníku a září v lize dorostenců?

Pepa Svoboda se asi nesmazatelně zapsal do historii Jr. NBA svými výkony v prvním ročníku. Teď se dostává do kategorií, kdy začíná hrát na nejvyšší úrovni, začíná dostávat pozvánky do reprezentačních výběrů, takže to, co se tehdy ukázalo, že má mimořádný talent, se zatím potvrzuje. A věříme, že děti z dalších ročníků na něj budou navazovat.

Co říkáte na atmosféru při letošním finálovém turnaji v Děčíně?

Jsem rád, že se to konalo právě tady v Děčíně, protože po letech, kdy se to hrálo na neutrální půdě na Královce, se tu vytvořila bouřlivá kulisa. A to je vždy dobře. Děti si to musely užít.

Má federace nějakou analýzu, zda Jr. NBA pomáhá dětem vnímat dění v basketbalovém světě. Že se třeba o to více zajímají o NBA a třeba i českou ligu?

To neumím úplně říci, ale i NBA přemýšlí o tom, jak děti ještě více prostřednictvím tohoto projektu vtáhnout. Nevím, jestli tím neprozrazuji něco tajného, ale vypracovali přímo pro Jr. NBA aplikaci, která má být hodně interaktivní se spoustu věcmi, které děti budou moci využívat, i když nebudou zrovna hrát své zápasy.

Je náhoda, že se letos na závěrečném finále sešly opravdu tradiční basketbalová města Nymburk, Děčín a Opava?

To asi náhoda nebude. Opava v těchto kategoriích dělá velmi dobrou práci, Děčín je také basketbalové město a Nymburk i jako menší město má díky spádovosti spolupracujících klubů dobrou základnu. Náhoda to nebude a může to jen pomoc tomu, co se v těchto městech děje. Stejně tak ale i vítěznému Brandýsu nad Labem, kde to s mládeží také umí.