Oklahoma z Brandýsa je šampionem Jr.NBA

Šampiony čtvrtého ročníku české Jr. NBA League jsou žáci ZŠ Na Výsluní z Brandýsa nad Labem, kteří v dresech Oklahoma City Thunder ještě vylepšili loňské stříbro a navlékli vítězné prsteny. Ve finále porazili Houston Rockets v podobě děčínské ZŠ M. Tyrše, kteří v domácím prostředí zůstali těsně před vrcholem. Bronz získala nymburská ZŠ Komenského jako Boston Celtics a čtvrtá skončila opavská ZŠ Boženy Němcové v barvách Charlotte Hornets.

Oklahoma jako jediná vyhrála všechny zápasy v sezoně. Po úspěšné kvalifikaci bez zaváhání zvládla i základní skupinu, play off i závěrečné Final Four. V semifinále nejprve přehrála Charlotte 63:16, když na hřišti dominovala za přispění celého týmu.

To druhé semifinále bylo mnohem vyrovnanější. Houston táhli Marek Houška s Kryštofem Kotkem a dařilo se jim přehrávat bostonské opory, na které dolehla bouřlivá atmosféra v děčínském sportovním centru. Houston nakonec zvítězil 49:36.

Očekávalo se vyrovnané finále, ovšem nakonec šlo o jednoznačnou záležitost. Rozhodla druhá čtvrtina, ve které Oklahoma domácím výrazně odskočila a poté už si bezpečně hlídala triumf 68:37. Hned 16 body se na tom podílel Lukáš Hlavatý, trefilo se však všech 11 hráčů Brandýsa, zatímco za Houston mířili přesně do koše jen tři hráči.

V zápase o třetí místo zvítězil Boston po dramatické bitvě s Charlotte a to především díky 26 bodům Kryštofa Davídka. Ten byl zařazen do ideální sestavy soutěže spolu s Micahem Perkinsem (Charlotte), Viktorii Vaverkovou (Oklahoma City), Kryštofem Kotkem  (Houston) a Petrem Vaverkou (Oklahoma City). Nejužitečnějšími hráči finálového turnaje byli zvoleni Marek Houška z Houstonu a Andre Poštolková z Oklahomy City.

V děčínském sportovním centru byla skvělá atmosféra připomínající tu, která zde vládne  při zápasech Kooperativa NBL. Na tribuně nechyběly VIP osobnosti včetně druhého Čecha v NBA a ambasadora projektu Jiřího Welsche či zástupkyně NBA Europe Vanji Cernivec.

„Projekt Jr. NBA udělal za poslední rok zas velký krok dopředu. Baví to děti i rodiče a budí to kladné emoce. Finále byl pro mě úžasný zážitek a věřím, že i pro všechny hráče a hráčky,“ chválí Welsch. „Mít možnost v deseti letech hrát před plnou halou musí být skvělý zážitek a z první ruky vidíme, jak jsou děti nadšené a jak je baví basketbal. České finálové turnaje tradičně patří k těm úplně nejlepším a letošní děčínský není výjimka,“ dodává Cernivec.

Děti byly nadšené i z poločasové show v podání profesionálního smečaře Piotra Grabowského z Polska, známého třeba ze světové tour v basketbalu 3×3. Ten předvedl několik parádních smečí, při kterých přeskočil i děčínského maskota či bývalého ligového hráče Miroslava Soukupa, který je téměř o hlavu vyšší než Grabowski. „Rád vystupuji na akcích pro děti. Jejich reakce jsou vždycky bezprostřední a takové silné, že člověka víc zasáhnou,“ usmíval se Grabowski, bývalý vicemistr světa ve smečování.

 

Výsledky The FINALS

Finále: Oklahoma City Thunder – Houston Rockets 68:37

Nejlepší střelci: Hlavatý 16, Richter 10, Vaverková 8 – M. Houška 21, Kotek 11, Sobíšek 6.

 

O 3. místo: Boston Celtics – Charlotte Hornets 56:49

Nejlepší střelci: K. Davídek 26, Poláček 13, Hazdra 12 – Klimenko 15, Hejduk 10, Bindr a Perkins po 8.

 

SF1: Oklahoma City Thunder – Charlotte Hornets 63:16

SF2: Houston Rockets – Boston Celtics 49:36

 

All Star tým turnaje

Davídek Kryštof (Boston), Perkins Micah (Charlotte), Viktorie Vaverková (Oklahoma City), Kotek Kryštof (Houston), Vaverka Petr (Oklahoma City).

 

MVP

Houška Marek (Houston), Poštolková Andrea (Oklahoma City) .