Ohlédnutí za kvalifikací

Letošní ročník Jr. NBA League odstartoval tento rok premiérově kvalifikačními boji. Vzhledem k počtu přihlášených škol, který přesáhl číslovku 70, musely přihlášené školy projít kvalifikačním sítem a svou účast v základní fázi soutěže si vybojovat. V tomto článku si můžete připomenout průběh celé kvalifikace.

Všechny školy byly pro kvalifikaci rozděleny podle stejného formátu jako v základní části, tedy do 6 divizí. Pojďme si nyní připomenout, jak to v jednotlivých divizích vypadalo. Fotoreport z kvalifikačních turnajů k nahlédnutí zde.

Divize A (Severní Čechy) – 4 kvalifikační turnaje + dodatečný turnaj

Celkem 14 škol bojovalo v této divizi o 3 volná postupová místa. Čtyři kvalifikační turnaje se odehrály postupně ve Varnsdorfu, Liberci, Krásné Lípě a Karlových Varech a dodatečný turnaj přivítal opět Varnsdorf. V rámci těchto turnajů se nejútočnějším basketbalem prezentovala ZŠ Mírová z Ústí nad Labem, která za celou kvalifikaci nasázela úctyhodných 134 bodů.

Divize B (Praha a Střední Čechy) – 3 kvalifikační turnaje + dodatečný turnaj

O pořádání Divize B se podělila pražská Folimanka, kde se uskutečnily dva kvalifikační turnaje + dodatečný turnaj a Nymburk, který hostil jeden kvalifikační turnaj. Do bojů zasáhlo celkem 11 škol a do paměti všech diváků se zapsal zejména zápas mezi Novým PORGem z Prahy 4 a ZŠ a MŠ Ohradní v rámci kvalifikační skupiny 1, kdy PORG svému soupeři uštědřil výprask 70:0.

Divize C (Jihozápadní Čechy) – 4 kvalifikační turnaje

Zde byly účastnické školy rozděleny do čtyř kvalifikačních skupin, které byly sehrány ve Strakonicích, Plzni, Klatovech a Domažlicích. Celkem do bojů zasáhlo 15 škol. Pro mnohé překvapivě již v kvalifikaci končí loňský účastník hlavní fáze soutěže – 25. ZŠ Plzeň. Podaří se jí příští rok reparát?

Divize D (Východní Čechy) – 1 kvalifikační turnaj

Z různých důvodů soupeřil v této divizi nakonec pouze kvartet škol o tři postupová místa. Kvalifikační turnaj se odehrál po loňských dobrých zkušenostech v Pardubicích, kde upoutala největší pozornost ZŠ Nová Paka, která suverénně vyhrála všechny zápasy. Uslyšíme o této ZŠ i nadále?

Divize E (Jižní Morava) – 2 kvalifikační turnaje

Na Moravě se utkalo 6 škol rozdělených rovnoměrně do 2 skupin po 3 školách. Výsledkově se turnaje podařily zejména domácím týmům (Blansko a Uherský Brod), které bez problémů postoupily. Bude jistě zajímavé sledovat, jestli se těmto školám bude obdobně dařit také v základní části. K postupujícím se připojila ZŠ Na Pražské z Pelhřimova, která se prezentovala atraktivním basketbalem.

Divize F (Slezsko) – 3 kvalifikační turnaje

Na závěr ohlédnutí za Divizí F, kde jsme mohli sledovat 10 škol, které bojovaly v Opavě a Ostravě o 5 postupových míst. Z loňského ročníku dobře známá ZŠ Otická z Opavy si pohlídala postupové místo ve své skupině. Ve druhé skupině vkročila velmi rázně do soutěže ZŠ Heyrovského z Olomouce, která porazila další loňské účastníky z Opavy, konkrétně ZŠ Vrchní a ZŠ Boženy Němcové.

Děkujeme všem hráčům i hráčkám za příkladnou reprezentaci svých škol a také místním organizátorům za pomoc s přípravou kvalifikačních turnajů. Kompletní seznam účastníků základní části soutěže odhalíme postupně. Školám, které se kvalifikací úspěšně probojovaly, gratulujeme a těm, které letos svou pouť turnajem končí, přejeme hodně štěstí v příštím roce. O dalším průběhu budeme všechny postupující školy informovat.

Tým organizátorů.