Nádherný den v hale na Královce opanoval tým Knicks!

Vítězem historicky třetího ročníku české verze Jr. NBA League se stal tým New York Knicks. Prsteny pro vítěze si tak navlékly děti ze ZŠ a MŠ Švihov, kteří slavný newyorský tým reprezentovali. Všechny čtyři týmy, které se velkého finále zúčastnily, si ale odnášejí hlavně nezapomenutelné zážitky.

Na českých palubovkách se málokdy potkají celky jako Los Angeles Clippers nebo Washington Wizards, a i když je představují pouze školní týmy do 11 let, mají zúčastnění silné zážitky a zápasy měly velký náboj.

Pražská hala Královka, kde se utkávají při svých euroligových soubojích basketbalistky ZVVZ USK, nebo zde zápolí reprezentační týmy mužů i žen, se tentokrát oblékla do hávu nejlepší soutěže světa. Týmy přijely podpořit početné skupinky fanoušků z řad spolužáků i rodičů a fandové byli vybaveni transparenty, bubny a dalšími proprietami.

První semifinále bylo sice jednoznačnou záležitostí New Yorku Knicks (ZŠ a MŠ Švihov), kteří si poradili s Oklahomou City Thunder (ZŠ Komenského – Žďár) 64:26. Druhý semifinálový duel už ale byl tou pravou play off bitvou a postup urval Washington (ZŠ Na Výsluní – Brandýs) nad LA Clippers (ZŠ Heyrovského – Olomouc) až díky náporu v poslední čtvrtině, který jim přinesl vítězství 50:40.

Utkání o třetí místo patřilo Clippers z Los Angeles, kterým nevadil ani kratší odpočinek před duelem o medaile a přehráli Oklahomu City 46:34. Pak už ale přišlo finále před kamerami televize Nova Sport. V něm se Washington snažil zaskočit New York, ale Knicks byli od úvodní čtvrtiny nezastavitelní a dokráčeli k pohodlné výhře 78:41.

Finálovému dni prestižního turnaje přihlížely i VIP osobnosti včetně druhého Čecha v NBA a ambasadora projektu Jiřího Welsche.

„Projekt Jr. NBA hodnotím velice pozitivně, protože se za poslední rok zase posunul hodně dopředu. Baví to děti i rodiče a budí to kladné emoce. Finále byl úžasný zážitek jak basketbalem, tak i atmosférou v hale a v hledišti. Tábory fanoušků se rozdělily a bojovaly, jako by šlo o opravdové finále NBA. Bylo to plné emocí a prožíval jsem to jako všichni,“ chválí Welsch, který v nejlepší lize světa odehrál 247 zápasů.

Jako už tradičně nechyběl ani zástupce NBA. Z NBA Europe dorazil Alex Sarama.

„Jsem rád, že můžu být znovu v Praze na finále Jr. NBA. Už jsem tu byl v létě v rámci kempu Tomáše Satoranského a obě akce jsou skvělé pro rozvoj mládežnického basketbalu v Česku. Vidíme z první ruky, jak jsou děti nadšené a jak je baví basketbal. Mít možnost v deseti letech hrát v takové aréně, před tolika diváky a roztleskávačkami je určitě úžasný zážitek a věřím, že stovky dětí začnou díky tomuto projektu hrát basketbal. Byl jsem na více než 40 těchto finálových turnajích a z pohledu organizace je pražský turnaj jeden z nejlepších. Český basketbal je na vzestupu a věřím, že tomu pomáhá i Jr. NBA,“ myslí si Sarama, která má Jr. NBA v Evropě na starosti.

Rozhodující duely ozvláštnilo i vystoupení YouTubera Taryho, který předvedl své akrobatické umění v improvizovaném parkouru.

„Jsem moc rád, že se děti chtějí hýbat a chtějí sportovat. Snažím se přispět natáčením videí o parkouru a každá taková akce navíc je skvělá. Na turnaji v basketbalu jsem nikdy nebyl, ale rád zkouším nové věci a moc mě to bavilo. Sám měřím 170 centimetrů, takže mi basketbal nikdy tolik k srdci nepřirostl, ale vždycky mě bavilo házet si na koš. Jinak jsem měl nejblíže k basketu při přijímacích zkouškách na FTVS, kde jsem se musel naučit dvojtakt zleva i zprava,“ směje se Taras Povoroznyk, který má na YouTube téměř 800 tisíc sledujících.

Jako MVP závěrečného turnaje byli zvoleni Tereza Hájková (Washington Wizards) a Petr Žák (New York Knicks). Kromě trofeje se oba nejužitečnější hráči mohou těšit na účast na kempu jediného českého zástupce v NBA Tomáše Satoranského.

 

Výsledky The FINALS
SF1: New York Knicks – Oklahoma City Thunder 64:26
SF2: Los Angeles Clippers – Washington Wizards 40:50

O 3. místo: Oklahoma City Thunder – Los Angeles Clippers 34:46

Finále: New York Knicks – Washington Wizards 78:41

 

All Star tým turnaje
Jan Džurban (Oklahoma City Thunder), Jan Broda (Los Angeles Clippers), Metoděj Pazdera (Los Angeles Clippers), Filip Stieber (Washington Wizards), Denis Gashi (New York Knicks)

MVP
Tereza Hájková (Washington Wizards), Petr Žák (New York Knicks)