Themes - Twenty Twenty-Three - en to cs_CZ translation catalogue (65 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
cs_CZ: Twenty Twenty-Three je navržena tak, aby využívala nové nástroje pro tvorbu designu představené ve WordPress 6.1. Tato výchozí šablona tvoří čistý, prázdný základ a obsahuje deset různých variant stylů vytvořených členy komunity WordPress. Ať už chcete vytvořit složitý nebo neuvěřitelně jednoduchý web, můžete to udělat rychle a intuitivně pomocí přibalených stylů nebo se do tvorby a úplného přizpůsobení vrhnout sami.

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
cs_CZ: Výchozí filtr

[ctx: label]
en: Search
cs_CZ: Vyhledávání

[ctx: Template part name]
en: Footer
cs_CZ: Zápatí

[ctx: Template part name]
en: Header
cs_CZ: Záhlaví

[ctx: Custom template name]
en: Blank
cs_CZ: Prázdná stránka

[ctx: Color name]
en: Tertiary
cs_CZ: Terciární

[ctx: Color name]
en: Secondary
cs_CZ: Sekundární

[ctx: Color name]
en: Primary
cs_CZ: Primární

[ctx: Font family name]
en: Source Serif Pro
cs_CZ: Zdroj Serif Pro

[ctx: Font family name]
en: System Font
cs_CZ: Systémové písmo

en: Search
cs_CZ: Vyhledat

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
cs_CZ: Meta příspěvku

[ctx: Color name]
en: Contrast
cs_CZ: Kontrast

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
cs_CZ: Výzva k akci

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
cs_CZ: Máte nějaké doporučení na knihu?

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
cs_CZ: Kontaktujte nás

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
cs_CZ: Tuto stránku se nepodařilo najít.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
cs_CZ: Skryté komentáře

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
cs_CZ: Komentáře

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
cs_CZ: Skrytý obsah bez výsledků

[ctx: Font size name]
en: small
cs_CZ: malé

[ctx: Font size name]
en: Medium
cs_CZ: Střední

[ctx: Font size name]
en: Large
cs_CZ: Velké

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
cs_CZ: Extra velké

[ctx: Gradient name]
en: Dots
cs_CZ: Tečky

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
cs_CZ: Gigantické

[ctx: Font size name]
en: Huge
cs_CZ: Obrovské

[ctx: Font size name]
en: Normal
cs_CZ: Výchozí

[ctx: Font size name]
en: Tiny
cs_CZ: Drobné

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
cs_CZ: Blog (alternativní)

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
cs_CZ: Šepot

[ctx: Style variation name]
en: Electric
cs_CZ: Elektrický

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
cs_CZ: Uveřejněno

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
cs_CZ: Vyhledat

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
cs_CZ: Bohužel vašim hledaným výrazům nic neodpovídá. Zkuste to prosím znovu s jinými klíčovými slovy.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
cs_CZ: Skryté 404

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
cs_CZ: Výchozí patička

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
cs_CZ: od

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
cs_CZ: Značky:

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
cs_CZ: Meta příspěvku

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
cs_CZ: v

[ctx: Color name]
en: Base
cs_CZ: Základna

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
cs_CZ: Terciární až sekundární až primární pevné

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
cs_CZ: Primární až sekundární až terciární pevné

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
cs_CZ: Primární až sekundární až terciární

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
cs_CZ: Šerbet

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
cs_CZ: 2X Velký

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
cs_CZ: Rozteč

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
cs_CZ: Ze základny na primární

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
cs_CZ: Terciární až sekundární

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
cs_CZ: Sekundární až primární

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
cs_CZ: Primární až sekundární

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
cs_CZ: Pouť

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
cs_CZ: Měsíček

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
cs_CZ: Hrozny

[ctx: Style variation name]
en: Canary
cs_CZ: Kanárek

[ctx: Style variation name]
en: Block out
cs_CZ: Zablokovat

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
cs_CZ: Primární až terciární

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
cs_CZ: Terciární až primární

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
cs_CZ: Ze základny na sekundární k základně

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
cs_CZ: Sekundární k základně

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
cs_CZ: Lilek

note: Author of the theme
en: the WordPress team
cs_CZ: Vývojáři WordPressu (a překladatelé)

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/themes/twentytwentythree
