Themes - Twenty Sixteen - en to cs_CZ translation catalogue (63 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
cs_CZ: Twenty Sixteen je modernizovaná a populární šablona pro WordPress - horizontální záhlaví s možným pravým zarovnáním, které se hodí perfektně pro blogy a stránky. Můžete si nastavit vlastní barvy a vybrat nádherné schéma barev, harmonická responsivní mřížka využívající mobile-first přístup a vyladěnost do nejmenších detailů. Díky Twenty Sixteen bude vaše WordPressová stránka vypadat skvěle kdekoliv.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cs_CZ: Pokračovat ve čtení<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cs_CZ: Upravit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
cs_CZ: Červený

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
cs_CZ: Jeden komentář u &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
cs_CZ: Hledání

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
cs_CZ: Hledat &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
cs_CZ: Hledat:

en: Footer Social Links Menu
cs_CZ: Menu sociálních odkazů v patičce

en: Footer Primary Menu
cs_CZ: Hlavní menu patičky

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
cs_CZ: Rozmístěné widgety se budou zobrazovat v postranním panelu.

en: Featured
cs_CZ: Zvýrazněno

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
cs_CZ: Požadovaný obsah se na webu bohužel nenachází. Můžete ale zkusit vyhledávání konkrétního klíčového slova.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zadaný výraz nebyl na webu nalezen. Zkuste prosím hledat znovu nějaké jiné klíčové slovo.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
cs_CZ: Chystáte se publikovat první příspěvek? <a href="%1$s">Můžete začít rovnou zde</a>.

en: Nothing Found
cs_CZ: Nic nenalezeno

en: View all posts by %s
cs_CZ: Zobrazit archiv autora: %s

en: Author:
cs_CZ: Autor:

en: Previous post:
cs_CZ: Předchozí příspěvek:

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Next post:
cs_CZ: Následující příspěvek:

en: Next
cs_CZ: Následující

en: Search Results for: %s
cs_CZ: Výsledky vyhledávání: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
cs_CZ: Štítky:

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
cs_CZ: Rubriky:

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
cs_CZ: Publikováno:

[ctx: Used before post format.]
en: Format
cs_CZ: Formát:

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
cs_CZ: Napsat komentář<span class="screen-reader-text"> pro text s názvem %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
cs_CZ: Autor:

en: Yellow
cs_CZ: Žluté

en: Gray
cs_CZ: Šedivá

en: Dark
cs_CZ: Tmavé

en: Main Text Color
cs_CZ: Barva hlavního textu

en: Default
cs_CZ: Základní

en: Secondary Text Color
cs_CZ: Barva vedlejšího textu

en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazů

en: Page Background Color
cs_CZ: Barva pozadí stránky

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
cs_CZ: <span class="meta-nav">Přiřazeno:</span><span class="post-title">%title</span>

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
cs_CZ: Twenty Sixteen vyžaduje minimálně WordPress verze 4.4. Aktuálně používáte verzi %s. Nejprve proveďte aktualizaci, a poté to prosím zkuste znovu.

en: Base Color Scheme
cs_CZ: Barevné schéma šablony

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
cs_CZ: Původní velikost:

en: Pages:
cs_CZ: Stránky:

en: Next Image
cs_CZ: Další obrázek

en: Previous Image
cs_CZ: Předchozí obrázek

en: Skip to content
cs_CZ: Přejít k obsahu webu

en: expand child menu
cs_CZ: Zobrazit podřazené položky

en: collapse child menu
cs_CZ: Skrýt podřazené položky

en: Content Bottom 1
cs_CZ: Patička 1

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
cs_CZ: Objeví se ve spodní části příspěvků a stránek.

en: Content Bottom 2
cs_CZ: Patička 2

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
cs_CZ: off

en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

en: Social Links Menu
cs_CZ: Menu pro sociální sítě

en: Primary Menu
cs_CZ: Hlavní menu

en: Proudly powered by %s
cs_CZ: Používáme %s (v češtině)

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře jsou uzavřeny.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[0]: %1$s komentář na &bdquo;%2$s&ldquo;
cs_CZ[1]: %1$s komentáře na &bdquo;%2$s&ldquo;
cs_CZ[2]: %1$s komentářů na &bdquo;%2$s&ldquo;

en: Page
cs_CZ: Stránka:

en: Next page
cs_CZ: Další stránka

en: Previous page
cs_CZ: Předchozí stránka

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
cs_CZ: Patrně jste chtěli zobrazit stránku, která se na webu bohužel nenachází. Můžete ale zkusit vyhledávání konkrétního klíčového slova.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
cs_CZ: Omlouváme se, ale stránka nebyla nalezena.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
cs_CZ: Vývojáři WordPressu (a překladatelé)
